پایگاه خبری - اطلاع‌رسانی وب ‌دا - خراسان شمالی
جمعه ٢٨ تیر ١٣٩٨ -
»
اخبار زیر مجموعه های علوم پزشکی خراسان شمالی


گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱۰ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۰۱۳ مورد

تعداد بازدید های کل : ۱۲۲۶۶۱۶ مورد

شنبه ٢١ اردیبهشت ١٣٩٨ ساعت ١١:٣٨ ق.ظ   ( بازدید : 25 نفر )

مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: استفاده از ماده مخدر «گل»عامل زوال عقل، ابتلا به اسکیزوفرنی و دروازه ورود به اعتیاد است.

«گل»‌هایی که بهار جوانی را خزان می‌کند
مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: استفاده از ماده مخدر «گل»عامل زوال عقل، ابتلا به اسکیزوفرنی و دروازه ورود به اعتیاد است.
به گزارش وب دا، اسما یوسف‌نژاد اظهار کرد: امروز در تمام دنیا استفاده از حشیش، گل، ماری جوانا و یا در اصطلاح سیگاری که همگی از گیاه شاهدانه تهیه می شود ، رواج زیادی پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در ایران نیز استفاده از این ماده توهم‌زا در میان نسل جوان رواج پیدا کرده است، ادامه ادامه داد: ماری‌جوانا برگ خشک این گیاه و حشیش سمغ قهوه‌ای یا کرم رنگ قسمت ساقه آن است.
وی با اشاره به اینکه THC ماده اصلی سیگاری است که بر مغز اثر می‌گذارد، خاطرنشان کرد: 400 نوع ماده شیمیایی دیگر نیز در حشیش شناسایی شده اما اصلی‌ترین عامل THC است که بسته به میزان شدت آن، وضعیت روانی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.   
مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه گیجی، سرخوشی، قرمزی چشم، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم، زوال حافظه کوتاه مدت، خنده‌های طولانی، پر حرفی، خواب آلودگی و غیره را از پیامدهای استفاده از گل عنوان کرد که وضعیت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
یوسف نژاد ادامه داد: استفاده از ماری جوانا در طولانی مدت اعتیاد آور بوده و احتمال ابتلا به بیماری های روانی و اسکیزوفرنی را تا چند برابر افزایش می دهد.
وی با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی از 18 سالگی آغاز می شود و استفاده از گل احتمال ابتلا به این بیماری خطرناک را به شدت افزایش می دهد، تصریح کرد: جوانان باید مراقب پیامدهای استفاده از این مواد توهم‌زا باشند.
وی در این مورد که چرا به حشیش دروازه ورود به اعتیاد می گویند، توضیح داد: با افزودن بسیاری از مواد شیمایی محرک از جمله آمفتامین و مت آمفتامین که در کراک و هروئین استفاده می شود به این ماده مخدر ، امکان ابتلا به اعتیاد افزایش می یابد. 
این روانشناس با اشاره به اینکه مصرف مواد محرک و مخدر، کاهش اشتها ایجاد می کند، تصریح کرد: ماری‌جوانا تنها نوعی از این مواد است که اشتهای فردی که از آن استفاده می کند را بیشتر می کند و از طرف دیگر، وابستگی به انواع مواد هم جسمی است و هم روانی، اما این ماده وابستگی عمدتا روانی دارد.
یوسف نژاد در خصوص خاصیت گل بر روی بدن، اظهار کرد: گل توهم زاست و باعث می شود که مصرف کننده، نتواند فاصله هاه و مسافت‌ها را شناسایی کند، این ماده روی حافظه تاثیر دارد. 
وی تاکید کرد: گل حافظه را شدیدا تخریب می‌کند و بیشترین دلیل استعمال آن، خاصیت توهم‌زایی است.
وی خطاب به خانواده‌ها توصیه کرد: والدین با درک رفتار فرزندان خود باید متوجه شوند که فرزندشان از این مواد استفاده می‌کند یا خیر.
وی اضافه کرد: قرمز شدن چشم و حالت خون مردگی، خنده‌های بی دلیل و راه رفتن با گیجی از علائمی است که تا حدود چهار ساعت با فرد است و پس از آن فرد به خواب عمیق فرو می‌رود.
این روانشناس با بیان اینکه اصطلاحی در اعتیاد با عنوان محرومیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: محرومیت به آن معناست که وقتی مواد به بدن فرد نمی رسد شخص پرخاشگر شده، حالت خصومت و افسردگی دارد و فرار از مدرسه، میل نداشتن به ورزش، تغییر برنامه تغذیه و غیره از دیگر پیامدهای آن در میان دانش آموزان است.
یوسف نژاد با تاکید بر اینکه قدم نخست در استفاده از مواد اعتیاد آور در میان جوانان، الگو گرفتن  از والدین است، گفت: والدینی که خود مواد مصرف می کنند و یا معتقدند استفاده از موادی مثل قلیان، سیگار و ماری جوانا اعتیاد آور نیست، دلیل سوق دادن به استفاده از این مواد و ورود فرزند به دنیای اعتیاد هستند.
وی افزود: موضوع ژنتیک نیز در گرایش به اعتیاد به اثبات رسیده است .
 وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اختلاف سلیقه در میان والدین و نسل جوان، اظهار کرد: با کم کردن این فاصله باید خود را ملزم به درک کردن فرزندانمان بدانیم و با هم قدم شدن در کنار آن‌ها و درک خواسته‌هایشان از رفتارهای غلط پیشگیری کنیم.
مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: در این راستا شبکه‌های بهداشت و درمانی کلاس‌های آموزشی رایگان فرزندپروری برای والدین در نظر گرفته اند و به والدینی که فرزند 2 تا 12 سال و 12 تا 18 سال دارند، آموزش رایگان ارائه می دهند.
یوسف نژاد مشارکت والدین در این کلاس های آموزشی به منظور افزایش آگاهی خانواده ها در مورد رفتارهای فرزندشان به ویژه در زمینه های اعتیاد و رفت و آمد با دوستان ناباب را بسیار موثر دانست و افزود: در طرح تحول سلامت حوزه بهداشت ، این برنامه آموزشی به دیگر خدمات مراکز بهداشتی درمانی اضافه شده است.
وی اظهار کرد: برخی از والدین سهل گیر و برخی دیگر سخت گیرند که در هر دو صورت فرزند دچار آسیب می شود.

وی با اشاره به اینکه در کلاس های رایگان فرزند پروری شبکه های بهداشت و درمان، نحوه ارتباط صحیح با فرزندان آموزش داده می شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود والدین در این کلاس‌ها که به صورت رایگان در تمامی شهرستان‌های خراسان‌شمالی برگزار می شود، شرکت کنند.


منبع : وب دا چاپ مطلب ارسال خبر به دوستانرتبه بندی شما به مطلب فوق:

دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.