پایگاه خبری - اطلاع‌رسانی وب ‌دا - خراسان شمالی
جمعه ٢٨ تیر ١٣٩٨ -
»
اخبار زیر مجموعه های علوم پزشکی خراسان شمالی


گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱۵ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۰۰۴ مورد

تعداد بازدید های کل : ۱۲۲۶۶۰۷ مورد

شنبه ٢١ اردیبهشت ١٣٩٨ ساعت ١١:٣٩ ق.ظ   ( بازدید : 32 نفر )

مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با نخوردن سحری مواد حاصل از سوخت چربی ها در بدن جمع شده و باعث بروز خستگی زیاد در طول روز می شود.

به گزارش وب دا، نسرین علیزاده اظهار کرد: نخوردن سحری شاید به ظاهر برای فرد مشکلی ایجاد نکند اما از نظر علم تغذیه تنها سیری شکم مهم نیست بلکه سیری سلولی بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: فردی که سحری نمی خورد به بدن خود فشار زیادی وارد می آورد که در نهایت علاوه بر سوء تغذیه، احتمال واکنش نشان دادن بدن برای مقابله با گرسنگی بسیار طولانی را به همراه دارد.
وی با بیان اینکه حذف وعده سحری در عین حال عامل پایین افتادن قند خون در طول روز است، خاطرنشان کرد: کاهش یادگیری، بی حوصلگی و خستگی از عوارض افت فشار خون است.
مدیر گروه بهبود تغذیه دانشگاه با تاکید بر لزوم استفاده از سبزیجات، اظهار کرد: سبزی ها با دارا بودن مواد مغذی مختلف، علاوه بر تامین ویتامین و مواد معدنی، از تشنگی فرد در طول روز جلوگیری می کنند.
علیزاده تصریح کرد: مصرف وعده غذایی شیرین در سحری توصیه نمی شود چرا که مواد شیرین با تحریک انسلوین موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در نتیجه کاهش قند خون در طول روز می شوند.
وی با اشاره به اینکه بدن در ماه رمضان در معرض کم آبی قرار می گیرد و مواد زائد با غلظت بالا از ادرار دفع می شود، اضافه کرد: در این ماه برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه، باید مایعات زیادی در ساعات بین افطار تا سحر مصرف شود.
علیزاده توصیه کرد: برای صرف وعده سحری روزه دار باید زمان کافی گذاشته و با عجله غذا نخورد. 
وی با بیان اینکه خوردن برنج با انواع خورشت برای سحری مناسب است، اظهار کرد: خورشت کدو ، آلو و لوبیا پلو یا عدس پلو و… گزینه های مناسبی برای حضور در لیست غذاهای مناسب سحری هستند.
وی ادامه داد: غذاهای متنوع مانند کربوهیدرات‌ها، انواع فیبرها و پروتئین‌های کم چرب جزو غذاهای مناسب سحری هستند. 
این کارشناس تغذیه تصریح کرد: کربوهیدرات‌ها در بدن به آهستگی هضم می شوند و این آزاد کردن تدریجی انرژی به تحمل ساعت‌های طولانی روزه داری کمک شایانی خواهد کرد.


منبع : وب دا چاپ مطلب ارسال خبر به دوستانرتبه بندی شما به مطلب فوق:

دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.