پایگاه خبری - اطلاع‌رسانی وب ‌دا - خراسان شمالی
شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨ -
»
اخبار زیر مجموعه های علوم پزشکی خراسان شمالی


گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۷ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۴۱ مورد

تعداد بازدید های کل : ۱۳۲۹۳۱۵ مورد

سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨ ساعت ٨:٩ ق.ظ   ( بازدید : 54 نفر )

افسردگی زمینه ساز اعتیاد و طلاق

مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی تاکید کرد: ابتلا به افسردگی عامل بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه از جمله اعتیاد و طلاق است.
به گزارش وب‌دا، زهرا یوسف‌نژاد گفت: در سال 92 توسط وزارت بهداشت تحقیقی در مورد افسردگی انجام شد که نتیجه آن نشان می داد یک چهارم افراد جامعه به یکی از اختلالات روانی مبتلا و از هر هفت نفر، یک شهروند افسردگی دارد.
وی با بیان اینکه در بسیاری موارد با ریشه یابی علت طلاق، اعتیاد و سایر ناهنجاری های جامعه به افسردگی می‌رسیم، خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا به این بیماری فرد از زندگی لذت نمی‌برد و حس خوبی ندارد.
وی با اشاره به اینکه فرد برای کسب آرامش به استفاده از مواد مخدر پناه می‌برد، ادامه داد: اگر افسردگی به موقع شناسایی شود، با درمان دارویی و جلسات روانشناختی از عوارض خطرناک آن جلوگیری می شود. 
مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه با تاکید بر اینکه تشخیص علائم افسردگی بسیار مهم است، احساس غمگین بودن، علاقه نداشتن به انجام کارهای سابق، افزایش یا کاهش اشتها، افزایش یا کاهش خواب، احساس اضطراب و بیقراری، پوچی، بی ارزشی، احساس گناه و افکار خودکشی را از نشانه های ابتلا به این بیماری ذکر کرد.
یوسف نژاد در ادامه سخنان خود به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در حوزه معالجه و درمان افسردگی اشاره کرد و گفت: پس از اجرای طرح تحول سلامت، خدمات خوبی در حوزه روان درمانی با هزینه های کم به مردم و بیماران ارائه می شود.
وی توضیح داد: پس از اجرای این طرح، در مراکز جامع سلامت شهری مانه و سملقان، بجنورد و شیروان کارشناسان روان مستقر شده اند و با پذیرش بیماران و ارائه مشاوره به کمک فرد و خانواده وی می شتابند.
این مسئول با بیان اینکه در صورت تشخیص افسردگی مزمن بیمار به روانپزشک ارجاع می شود، افزود: روانپزشکان بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد با کمترین مبلغ بیماران را ویزیت کرده و پس از طی کردن پروسه درمان، فرد را دوباره به کارشناسان مراکز جامع سلامت برای تکمیل پروسه درمان ارجاع می دهند.
وی یادآور شد: سلامت روان مقوله ای بسیار مهم و نیاز به ارتقای آگاهی جامعه و درک صحیح از بیماری افسردگی و عواقب آن دارد.
یوسف‌نژاد با تاکید بر اینکه بیماری افسردگی را جدی بگیریم، اظهار کرد: بسیاری از افراد بدون آنکه خود بدانند به افسردگی مبتلا شده اند، بنابراین برای درمان باید خانواده ها با حوصله و صبوری روند درمان را تا حصول بهبود نهایی ادامه دهند.


منبع : وب دا چاپ مطلب ارسال خبر به دوستانرتبه بندی شما به مطلب فوق:

دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.