پایگاه خبری - اطلاع‌رسانی وب ‌دا - خراسان شمالی
سه شنبه ٥ تیر ١٤٠٣ -
»
اخبار زیر مجموعه های علوم پزشکی خراسان شمالی


گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۶۱ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۸۷۹ مورد

تعداد بازدید های کل : ۳۴۸۰۴۲۸ مورد

شنبه ٥ خرداد ١٤٠٣ ساعت ١٠:٤٣ ق.ظ   ( بازدید : 141 نفر )

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از افزایش 70 درصد اهدای عضو در خراسان شمالی خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون 7 مورد اهدای عضو و ایثار ماندگار در جمعیت تحت پوشش دانشگاه ثبت شده است که در مقایسه با مشابه سال گذشته با رشد 70درصد همراه بوده است.دکتر علی عفتی زاده روز شنبه 5خردادماه 1403 در گفت و گو با وبدا, افزود: از ابتدای سال تاکنون ایثار ماندگار خانواده های بیماران مرگ مغزی به 28 بیمار نیازمند به عضو جانی دوباره داده است.


وی با بیان اینکه مهم ترین عامل برای رشد اهدای عضو و نجات جان بیماران نیازمند، خانواده های اهداء کنندگان هستند، اضافه کرد: اکنون 25 هزار بیمار نیازمند به عضو در کشور، منتظر پیوند هستند، این در حالی است که سال گذشته یک سوم از 4 هزار مرگ مغزی اهدا و 6 هزار عضو قابل اهدا به خاک سپرده شده است.


وی با بیان اینکه شعار 31 اردیبهشت روز جهانی اهدا عضو با عنوان «بهبود، راتقاء و پیشبرد اهداف آموزشی عمومی و تخصصی اهدای اعضا از موارد مرگ مغزی نام گذاری شده است، اعلام کرد: با رویکرد آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در هفته اهدای عضو امسال دوره های آموزشی برای گروه های هدف متعدد توسط معاونت درمانی دانشگاه برگزار شده است.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اشاره کرد: اعضای قابل اهدا از قبیل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه ها‌‌ و برخی از بافت‌ های بدن نیز قابل پیوند‌‌ هستند. 


دکتر عفتی‌زاده اعلام کرد: مطابق با روز شمار هفته ملی اهدای عضو، 31 اردیبهشت روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی نام گرفته است.


گفتنی است؛ متقاضیان اهدای عضو می‌توانند برای ثبت اطلاعات خود به سامانه ehdacenter.ir مراجعه کنند.


منبع : وب دا چاپ مطلب ارسال خبر به دوستانرتبه بندی شما به مطلب فوق:

دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.